Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-beo7bluray.jpg"></div>BeoVision 7 får integreret Blu-Ray - FlatpanelsDK BeoVision 7 får integreret Blu-Ray">

BeoVision 7 får integreret Blu-Ray

18 May 2009 | B&O |

Vores store HDTV tema ruller! Vi kigger nærmere på mulighederne der findes for HDTV på det danske marked i dag, og hvad vi kan forvente os indenfor overkommelighed fremtid. Følg vores store 2-ugers HDTV tema her: HDTV Tema

BeoVision 7 40 fra Bang & Olufsen er nu blevet opdateret med en integreret Blu-ray afspiller, 100 Hz billedteknologi og et DVB-HD modul, hvilket gør dette tv endnu mere fleksibelt.

BeoVision 7 40 har altid været et avanceret tv-koncept, men med implementeringen af Blu-ray afspiller og DVB-HD modul tilbyder dette tv fra Bang & Olufsen helt nye muligheder. BeoVision 7 40 understøtter den højeste kvalitet af videoformater og giver desuden valgfrihed mellem en overflod af placeringsmuligheder og forskellige højttalere. Ekstraudstyr i form af Blu-ray afspilleren giver flere muligheder for perfekt tilpasning til den enkeltes behov. Endelig kan det omfattende tilslutningspanel bruges til at udvide systemet, hvilket giver masser af integrationsmuligheder og gør BeoVision 7 40 til hjemmets midtpunkt.

BeoVision 7 integreret Blu-Ray
B&O BeoVision 7 integreret Blu-Ray


Integreret Blu-ray afspiller
Det optiske dvd-drev i BeoVision 7 40 erstattes af en indbygget Blu-ray afspiller, der fås som ekstraudstyr. Muligheden for at vælge en løsning, hvor Blu-ray afspilleren er indbygget, er ret enestående, og Bang & Olufsen er en af meget få leverandører, der tilbyder dette. Blu-ray afspilleren har den såkaldte BD-Live funktion, der giver adgang til nogle ekstra, interaktive funktioner via internettet, f.eks. filmtrailere.

Optimeret billedoplevelse
BeoVision 7 40 indeholder den raffinerede Bang & Olufsen videoplatform, der giver adgang til nogle af de bedste videosignalbehandlere på markedet. Bang & Olufsen har desuden tilføjet dobbelt billedopdateringshastighed (100 Hz) og bevægelsesoptimering. I BeoVision 7 40 har denne fordobling af opdateringshastigheden i forhold til almindelige LCD tv derfor minimeret det slør, der opstår ved billeder i bevægelse.

BeoVision 7 integreret Blu-Ray
B&O BeoVision 7 integreret Blu-Ray


Vælg selv din højttaler
Selvom BeoVision 7 40 er et fladskærmsfjernsyn, er lyden alt andet end flad. Uafhængigt af brugerindstillingerne giver fjernsynet den bedste lyd i alle situationer. BeoVision 7 40 kan tilpasses den individuelle opsætning i hjemmet, og der er to dedikerede højttalere at vælge mellem.

BeoLab 7 2 er stereohøjttaleren, der er designet som et ægte hi-fi-højttalerkoncept optimeret til tv-lyd. BeoLab 7 4 er centerhøjttaleren, der er optimeret til at være en del af en fantastisk surround sound oplevelse.

DVB-HD modul
DVB modulet (Digital Video Broadcasting) er blevet opgraderet til DVB-HD til modtagelse af programmer i High Definition (HD). Dette modul er monteret på videoplatformen til BeoVision 7 40, hvilket betyder, at signaler i Full HD bliver vist i knivskarp kvalitet på fjernsynet. Modulet understøtter modtagelse af både antennesignaler og signaler fra udvalgte udbydere af kabel-tv.

BeoVision 7 integreret Blu-Ray
B&O BeoVision 7 integreret Blu-Ray


Mange placeringsmuligheder
BeoVision 7 40 er designet specielt med henblik på gulvplacering. Det giver fleksibilitet, idet fjernsynet kan drejes og vippes via Beo5 fjernbetjeningen. BeoVision 7-40 tilbyder dog også nogle alternative placeringsmuligheder såsom placering tæt på en væg eller på et bord. Seks forskellige farver giver yderligere valgfrihed: sølv, sort, mørkegrå, rød, blå og den nye gyldne farve.

Kernen i det intelligente hjem
BeoVision 7 40 er kernen i det intelligente hjem, da der er rig mulighed for at kombinere sine lyd- og billedoplevelser med hjemmets Home Automation System. Home Automation bliver mere og mere interessant for mange af Bang & Olufsens kunder, og de avancerede brugerflader gør det i dag muligt at betjene hele hjemmets AV- og Home Automation udstyr med én og samme fjernbetjening: Beo5. På den måde er det muligt at styre belysningen og få adgang til tyverialarmer, aircondition, gardiner og poolafskærmning – for blot at nævne nogle få af de utallige muligheder.

BeoVision 7 integreret Blu-Ray
B&O BeoVision 7 integreret Blu-Ray


Tekniske specifikationer
DESIGN David Lewis
MÅL (B x H x D)/VÆGT107,5 cm × 68 cm × 18 cm +stand/ca. 45 kg
KABINETOVERFLADESort, blå, mørkegrå, rød, sølv eller gylden
NETSPÆNDING 200-240 V/100-127 V


BILLEDE:
KONTRASTSKÆRM40″ TFT LCD-skærm (16:9) med antirefleksbehandling
OPLØSNING1920 × 1080 (Full HD)
OPDATERINGSHASTIGHED 100 Hz/120 Hz
HVID LUMINANStyp. 500 cd/m2
KONTRASTFORHOLDtyp. 3000:1
REAKTIONSTID typ. 6 ms
SYNSVINKEL typ. +/-89° både lodret og vandret
INDSTILLING99 programmer, automatisk indstilling, programflytning og automatisk navngivning
STEREOA2 + Nicam
SURROUND SOUND-SYSTEMERDolby Digital 5.1/6.1 EX, DTS 5.1. DTS ES 6.1, Dolby 7.1 EX, Dolby Pro-Logic ll/llx, DTS Neo:6, AAC
MENUSPROGEngelsk, dansk, hollandsk, spansk,italiensk, tysk, fransk og svensk
BLU-RAY Indbygget (ekstraudstyr)
AFSPILNINGBlu-ray video, dvd-video, VCD, CD-DA, CD-R, CD-RW, Multistandard PAL/NTSC
BLU-RAY REGIONAfhænger af land
HØJTTALERE: BeoLab 7 2 eller BeoLab 7 4

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |

TV 2 fra Los Angeles: Vi holder stadig øje med amerikanske serier

05 Jun 2026 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Apple TV i juni

05 Jun 2026 |

Her er første 27" 5K WOLED – og en BFI-prototype

04 Jun 2026 |

'Den gode stemning' kåret til årets danske tv-serie

04 Jun 2026 |