Her er du:  Startside - Nyheder
You need the latest flash-plugin to view this page. Download here






Fladskærms brugeranmeldelser



Annoncer



Find priser på LCD, LED og Plasma TV


Anbefalinger
Flatpanels Awards
HDTV priser
TV Købsguide
Hvor stort TV?



FlatpanelsHD English

Sony OLED rulles sammen omkring blyant
Sonys OLED skærm kan rulles sammen
Af Rasmus Larsen - 03 Jun 2010


Sony har fremvist en OLED skærm der kan rulles sammen omkring en blyant på SID 2010 messen i Washington. Den bøjelige OLED skærm er blot 0,08 millimeter tynd og måler 4,1 tommer.

FlatpanelsDK kører i disse dage et stort 3DTV Tema, hvor vi sætter fokus på 3DTV, 3D teknologi og tests af 3D. Tv-producenternes 3DTV er også så småt i handlen nu.


OLED panel der kan rulles sammen

Sony er blandt de store fortalere for OLED-teknologien, og på teknologi-messen SID 2010 i Washington har Sony afsløret flere af deres nye teknologier.

”Sony
Sonys OLED kan rulles sammen


En af de nye teknologier er et 4,1-tommer sammenrulleligt OLED panel, der er så fleksibelt, at det kan rulles omkring en blyant. OLED panelet er blot 0,08 millimeter tykt (80 μm). Til sammenligning er typisk menneskehår 100 μm (mikrometer) tykt.

Skærmen er samtidig en af de mest fleksible hidtil. OLED panelet har en opløsning på 432x240 pixels og viser 16,7 millioner farver og har et kontrastforhold 1000:1. OLED panelet bygger på den såkaldte OTFT metode, der muliggør bøjelige OLED paneler.

Sony forventer at fortsætte med at udvikle tynde og fleksible OLED paneler, som skal rettes mod mobile enheder. OLED teknologien er oplagt til håndholdte enheder pga. den tynde profil, en meget lav vægt, et lavt strømforbug og ikke mindst fordi de er meget holdbare. De fleksible paneler giver også producenterne mulighed for at eksperimentere med form-faktoren og formatet.

Specifikationer
  • Størrelse : 4.1 tommer
  • Pixels : 432 x 240 x RGB pixels
  • Størrelse på hver pixel : 210μm x 210μm
  • Opløsning : 121 ppi (pixels per tomme)
  • Farver : 16,7 millioner
  • Højeste lysstyrke : >100 cd/m2
  • Kontrastforhold : >1000:1
  • Minimum bøjelig radius : 4 mm
  • Tykkelse på panel : 80μm

    Tjek også denne video, som viser hvordan det bøjelige OLED panel fra Sony fungerer i praksis.



    NHK viser fleksibel OLED

    Firmatet NHK har også udstillet et fleksibelt OLED panel med samme OFTF OLED teknologi på SID 2010.

    ”NHK
    NHK fleksibel OLED


    Prototypen har fire gange højere opløsning end tidligere OLED paneler fra NHK, og opløsningen er således på 320x240 pixels på det 5 tommer store OLED panel. NHKs panel er dog langt fra lige så bøjeligt som Sonys.

  • Kommentarer (0)


    Flere nyheder: