Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-acerp244wbmii.jpg"></div>Acer slører grænsen mellem monitor og Tv - FlatpanelsDK Acer slører grænsen mellem monitor og Tv">

Acer slører grænsen mellem monitor og Tv

20 Nov 2008 | Rasmus Larsen |

Acer har på det japanske marked præsenteret skærmen P244Wbmii, som Acer siger, udvisker flere grænser mellem PC monitorer og Tv. Skærmen kommer således med Full HD opløsning og 2 HDMI indgange.

Acer P244Wbmii har med sit lidt specielle udseende allerede tiltrukket sig opmærksomhed på det japanske marked, hvor den i første omgang lanceres. Og med dimensioner på omkring 56 cm x 41 cm og 20 cm (B, H, D) fylder den også noget i landskabet.


Acer P244Wbmii


Af tekniske features nævnes en Full HD opløsning på 1920x1080, en responstid på 2 ms, brightness på 300 cd/m2 og et dynamisk kontrastforhold på 20000:1.
Det er her interessant at bemærke, at man samtidig går væk fra 1920x1200, der hidtil har fulgt PC monitors, og benytter det mere udbredte Full HD format 1080p, som vi også kender det fra Tv i dag.

Acer siger, at man har designet skærmen som en sekundær Tv skærm til hjemmet. Ud over den analoge D-SUB (VGA) indgang har skærmen nemlig to HDMI indgange, hvor der kan tilsluttes f.eks. en Blu-Ray afspiller eller spilkonsol. Der medfølger desuden en DVI-HDMI adapter, så skærmen også kan tilsluttes PC’en.

Det er endnu usikkert om vi får skærmen at se herhjemme, og hvilken pris den eventuelt skulle lanceres til.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |