Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-hitachiplasma.jpg"></div>Hitachi afvikler plasma produktion - FlatpanelsDK Hitachi afvikler plasma produktion">

Hitachi afvikler plasma produktion

29 Sep 2008 | Rasmus Larsen |

Pioneer har senest meldt ud, at de afvikler deres plasmapanel produktion, og outsourcer produktionen af panelerne til Panasonic. Nu følger Hitachi trop og afvikler deres egenproduktion af plasmapaneler efter 3 år med drift, der gav underskud.

Ligesom Pioneer, ønsker Hitachi at samarbejde med Panasonic om produktionen af plasma paneler. Det betyder, at både Pioneer og Hitachi er inde i varmen hos verdens største plasma fabrikant, Panasonic. I praksis betyder det, at Hitachi kommer til at købe paneler hos Panasonic i fremtiden, men Tv’ene bliver produceret med Hitachis egen indmad.

Hitachi plasma-tv
Hitachi plasma-Tv


Hitachi har måtte taget konsekvensen og afviklet produktionen efter 3 års underskudsdrift. Hitachis paneler har hidtil været kendt under navnet ALIS og selvom de aldrig har været rigtig populære herhjemme, har Hitachi nydt stor succes i andre lande med deres endelige plasma-Tv. På global basis har Hitachi således 7.5 % af plasma-Tv markedet.

Problemet er dog det fortsat stigende pres for LCD producenterne, der resulterer i at plasmas markedsandel fortsat reduceres. Der har desuden været spekuleret i et fuldstændigt exit fra plasma-Tv markedet fra Hitachi – der også producerer LCD-TV – men indtil videre ser det ud til, at det kun er egenproduktionen af paneler, der erklæres færdig.

Hitachi har i øvrigt allerede et samarbejde med Panasonic omkring produktion af LCD-TV. Panasonic er nu en af de få tilbageværende fabrikanter af plasmapaneler på markedet. Herudover findes også Samsung og LG.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |