Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-cmopanel.jpg"></div>AUO klar med 65 tommer LCD panel - FlatpanelsDK AUO klar med 65 tommer LCD panel">

AUO klar med 65 tommer LCD panel

08 Jun 2007 | Rasmus Larsen |

AUO melder, at de er klar med deres første 65 tommer LCD-TV panel, og lover samtidig flere spændende egenskaber.

65 tommer panelet er det første LCD panel på 65 tommer, som er produceret af en taiwansk panelproducent og kun det 2. LCD panel i 65", der er masseproduceret overhovedet.

Selve panelet er i Full HD (1920x1080) opløsning, og som noget interessant har man integreret både et 120 HZ kredsløb og en 10 bit LUT (look-up table). De to sidstnævnte features er noget som stadig vinder mere indpas i nye produkter, men som typisk først bliver integreret fra slutproducentens side.
AUO har dog nu taget det i egen hånd og beslutningen illustrerer også AUOs tidligere udtalelse om, at de vil satse mere på billedkredsløb på deres paneler, allerede før slutproducenterne modtager panelet.


AUOs 65 tommer LCD panel



120 HZ kredsløbet skal sørge for at panelet gengiver et mere flydende billede, med mindre slør og uden judder (hvor billedet hakker).
10 bit LUT’en er et internt billedforbedringskredsløb, som behandler farver i 10 bit før de vises på panelet som 8 bit. Dette skal i teorien sikrer bedre præcision og forhindre fænomener som f.eks. banding.

Panelet har en angivet responstid på 4 ms (g2g), et kontrastforhold på 2000:1 og en farveunderstøttelse på 92 %. Betragtningsvinklerne angives til 178 grader.

Sharp er pt. den eneste producent, som har lanceret et 65 tommer LCD-TV på markedet herhjemme, og AUO har tidligere været sat i forbindelse med disse Tv. Det siges, at Sharp mangler paneler efter stigende salg, og angiveligt skal AUO levere nogle af disse.

De nye 65 paneler skal produceres på AUOs 6. generationsfabrik, hvor man kan skære to 65 tommer paneler fra ét 6G substrat.

Man forventer at initialisere masseproduktionen i tredje kvartal af 2007.




Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |