AUO melder, at de er klar med deres første 65 tommer LCD-TV panel, og lover samtidig flere spændende egenskaber.
65 tommer panelet er det første LCD panel på 65 tommer, som er produceret af en taiwansk panelproducent og kun det 2. LCD panel i 65", der er masseproduceret overhovedet.
Selve panelet er i Full HD (1920x1080) opløsning, og som noget interessant har man integreret både et 120 HZ kredsløb og en 10 bit LUT (look-up table). De to sidstnævnte features er noget som stadig vinder mere indpas i nye produkter, men som typisk først bliver integreret fra slutproducentens side.
AUO har dog nu taget det i egen hånd og beslutningen illustrerer også AUOs tidligere udtalelse om, at de vil satse mere på billedkredsløb på deres paneler, allerede før slutproducenterne modtager panelet.

AUOs 65 tommer LCD panel
120 HZ kredsløbet skal sørge for at panelet gengiver et mere flydende billede, med mindre slør og uden judder (hvor billedet hakker).
10 bit LUT’en er et internt billedforbedringskredsløb, som behandler farver i 10 bit før de vises på panelet som 8 bit. Dette skal i teorien sikrer bedre præcision og forhindre fænomener som f.eks. banding.
Panelet har en angivet responstid på 4 ms (g2g), et kontrastforhold på 2000:1 og en farveunderstøttelse på 92 %. Betragtningsvinklerne angives til 178 grader.
Sharp er pt. den eneste producent, som har lanceret et 65 tommer LCD-TV på markedet herhjemme, og AUO har tidligere været sat i forbindelse med disse Tv. Det siges, at Sharp mangler paneler efter stigende salg, og angiveligt skal AUO levere nogle af disse.
De nye 65 paneler skal produceres på AUOs 6. generationsfabrik, hvor man kan skære to 65 tommer paneler fra ét 6G substrat.
Man forventer at initialisere masseproduktionen i tredje kvartal af 2007.